Mi az a szárítófűtés?

A cserépkályha építésekor nagyon sok víz, illetve vizes anyag kerül felhasználásra, amelyet a kályha – mint egy szivacs – magában tart. Ezért az új kályhánkat használat előtt ki kell szárítani, és fokozatosan felmelegíteni.

  • Az új kályha ajtaját minden esetben 5-8 hétig nyitva kell tartani, mert ez által van biztosítva a füstjáratok szellőzése. A jó kémény folyamatosan „húz”, ez által a szobából levegőt szív át a kályhán, ezért fontos, hogy a kályha helyiségében szobahőmérsékletet tudjunk tartani. A nyáron épült cserépkályhák és falazott kályhák esetében ez könnyebben megoldható, de a télen készült kályhák esetében nagyon fontos erre odafigyelni. Főleg, ha fűtetlen helyen van a kályha. A száradást minden esetben segíti, ha időnként ventilátort használunk.
  • Ha nem szeretnénk, hogy a kályhánk megrepedjen, nem szabad, hogy hirtelen sok gőz szabaduljon fel, mert ez által a kályha nyomás alá kerül, és megrepedezik a kályha.
  • SZÁRÍTÓFŰTÉS: 6-8 hét után a maradék vizet a következőképpen párologtatjuk el a kályhából: Először újságpapírba csomagolt hasított tűzifával gyújtsunk be. Ez idő alatt a kályhaajtót nyitva kell tartani. Amint a fa lángra kapott már lehet rá tenni kisebb (szárított) tűzifát. Ezt naponta 2x meg kell ismételni, és vele párhuzamosan ellenőrizni kell a kéményből távozó füstöt. Fehér színű a füst: sok vízgőzt tartalmaz. Áttetsző színű füst: már alig tartalmaz vizet.
  • Őszi/téli időszakban épített cserépkályháknak nincs ideje 6-8 hétig száradni (mivel a kályhát szeretnék használni a fűtési szezonban) ezért 1 hetes száradás, szikkadás után kell a szárítófűtést alkalmazni EGY HÉTEN KERESZTÜL MINDEN NAP kis famennyiséggel és állandóan nyitott tüzelőajtó mellett! Ezután már használható a kályha fűtésre.

Amennyiben a kéményből áttetsző füst távozik, a kályhánk készen áll a fűtési szezonra!

Comments are closed